Futbol Maçı Nasıl Oynanır?

Futbol Maçı Nasıl Oynanır?

Futbol, hem izleyicisine hem de oyuncusuna keyif veren tutkulu bir spor dalıdır. Federasyonlar FIFA’ya bağlıdır ve uluslararası turnuvalarda futbol çok daha fazla kişiye ulaşır. Stadyumda yükselen tezahürat seslerine TV başında maçı takip eden seyircilerin sesi eşlik eder. Ciddi maliyeti, yüksek getirisi olan ve kendi ekonomini barındıran küresel bir spordur. Milyonları sevinç ve üzüntüye boğan futbol maçı nasıl oynanır, bu konuda da bilgi vermemiz gerekiyor. Zira dinsel, kültürel ve politik sebeplerle birlikte hiddetlenen futbol maçları insanları derinden etkiliyor. Bu büyük talep ve etkiye mahzar olan futbolun sportif görünüşü geri planda kalmamalıdır.

Futbol maçları 11 kişiden oluşan iki kulüp ve yönetimi devralan bir orta hakemle oynanır. Asıl hakemin (turnuvaya göre) 2 veya 4 yardımcısı olabilir. Yine ligine göre VAR sistemi (Video Hakem) devreye girebilir. Topun çizgiden geçip geçmediğini bilgisayar ortamında tespit eden çizgi kamerası da oyunun bazı evrelerinde söz sahibidir. Teknoloji desteği oyuna doğrudan müdahale etmez; hakemlere yardımcı olması için kullanılır.

Futbol Maçı Nasıl Oynanır

Futbol Takımları Kaç Kişidir?

Sahadaki futbolcu sayısı 11 kişidir; takım kendi içinde 1 kaptan ve bir tane de kaleci belirler. Yedek kulübesinde 7 futbolcu görev bekler; her takımın 3 oyuncuyu değiştirme hakkı vardır. Deriden yapılan hava basınçlı, yaklaşık 430 gram ağırlığına sahip top ile futbol oynanır. Demir direklerle belirlenen 2 kale vardır ve her kalenin iki direğinin ortasına çekilen çizgi ile golün geçerliliği saptanır. Kale çizgisini geçen top gol olarak nitelenir, diğer takım 1 sayı elde eder. Tenisteki gibi (15-30-40) orantısız puanlama sistemi yoktur; her gol 1 sayıya tekabül eder. Maçlar 45 dakikadan oluşan 2 eşit zamanda, toplamda 90 dakika sürer. Beraberlik olduğunda ekstra süreler devreye girebilir: özel turnuvalarda, elemeli bir sistem olduğu için ek süreler olur. Önceki dönemlerde altın gol gibi kurallar yer alsa da günümüzde 15 dakikadan oluşan 2 eşit zaman dilimi normal süreye eklenir. Beraberlik yine bozulmazsa sırayla penaltı atışları olur. Penaltı, 9 metre 15 santim mesafedeki belirlenmiş noktadan kaleye yöneltilen tek bir şuttur. Salon ve plaj futboluna özel sahalar da bulunur ancak bilindik futbol yeşil çim üzerinde oynanır. Kısaca değinilen konuların futbol maçı nasıl oynanır sorusuna cevap verdiğine inanıyoruz. Bu aşamadan sonra futbol maçlarının etkilerine odaklanacağız.

Futbolun İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Spor netice itibariyle insanı dinç ve zinde tutar: motivasyonu artırır, yaşam bilinci kazandırır. Belirli bir bakış açısı edinen sporcu, hayata daha iyi şekilde adapte olur. Futbol da bir spordur; kendi branşında spora katkı yapar. Futbolu saha içi ve saha dışı olarak iki şekilde inceleyebiliriz. Çünkü bu ayrım kendisini her maçta belli etmektedir.

Saha içinde amaç gol atmak ve taraftarları memnun etmektir. Dürüst ve ilkeli oyun anlayışıyla, rakipler birbirlerini hor görmeden mücadele eder. Normali ve olması gereken budur; ancak futbol maçı nasıl oynanır bilmeyen birçok sporcu müsabakanın önüne geçebilmektedir. Maç içinde rakibini sakatlamaya çalışan, hakemi aldatmak için uğraşan ve rakip takımın taraftarını kışkırtan kötü futbolcular oyunun yapısını bozar. Buna karşın rakibi düştüğünde onu yerden kaldıran, hakem gol kararı vermesine rağmen eliyle attığını bildiren dürüst futbolcular da vardır. Kısacası futbol hayatı yansıtır; her türde insanı sporcu kimliği altında görebilirsiniz.

Futbolun Ekonomiye Katkısı

Futbol küresel ekonomiye de doğrudan etki eder. En basitinden yayıncı kuruluşlar maçı yayınlar. İnsanlarda futbol maçı nereden izlenir diye arama yapar ve reklamlara tıklar. Reklamlar, sponsorluklar ve alınan maç biletlerinin parasal karşılığı olur. Ayrıca federasyonlar kazanan takımlara ek ödeme yapar. Turnuva kazanan kulüpler de yine dolgun ödemelerden nasiplenir. Futbol güçlü bir spordur; etkilerini her sokak başında görürsünüz. Futbol takımı olarak nitelenen bazı kulüpler, şehrin siyasi gücünü de temsil edebilir. Aynı durum Türkiye, Ermenistan gibi ulusal futbol kulüplerinde de görülür. Kazanmak önemlidir; çünkü mevzubahis hiçbir zaman sadece futbol değildir. Saha dışından atılan bir taş doğrudan futbolun içine düşer.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir