Fenerbahçe Maçları ve Şükrü Saraçoğlu Stadyumu

Fenerbahçe Maçları ve Şükrü Saraçoğlu Stadyumu

Türkiye’nin önde gelen futbol kulüplerinden biri olan Fenerbahçe, 1907 yılından günümüze 28 şampiyonluk yaşamıştır. Ancak ligin isim ve statüsünün değişmesiyle birlikte 2019 yılına kadar sürede 19 Süper Lig şampiyonluğu resmi kayıtlara geçmiştir. Esas alınan bu 19 şampiyonluk, kulübün armasına 3 yıldız olarak mühürlenerek tescillenmiştir. Bilindiği üzere Fenerbahçe maçları (İstanbul) Kadıköy’de oynanır. Mevcut stadın ismi, şekli ve kapasitesi zamanla değişmiştir. Papazın Çayırı olarak bilinen, Fenerbahçe’nin önceleri kiraladığı, sonradan mülkiyetini aldığı Fenerbahçe Stadı, ileriki yıllarda Şükrü Saraçoğlu Stadyumu adıyla anılmıştır. Saraçoğlu; başbakanlık, bakanlık ve 16 yıl Fenerbahçe başkanlığı yapan kişidir. Kemal Onan ile birlikte gösterdikleri çaba, Fenerbahçe’yi ilk stat sahibi Türk kulübü yapmıştır. Çevresi açık bir alan olan Papazın Çayırı, tarihsel süreçte 3 defa büyük çaplı tadilat görerek yinelenmiş, şu anki modern görüntüsüne kavuşmuştur. Bugün Fenerbahçe maçları Ülker Stadyumu’nda oynanmaktadır. Şükrü Saraçoğlu ismi kaldırılmamış, spor kompleksi uzantısıyla varlığını sürdürmüştür.

Fenerbahçe Maçları ve Şükrü Saraçoğlu Stadyumu
Fenerbahçe Maçları ve Şükrü Saraçoğlu Stadyumu

Zaman içinde koşu alanları stadyumdan kaldırılarak, sadece futbol müsabakalarının ve derbi maçlarının oynandığı bir yer haline getirildi. Böylelikle bir futbol kulübü görüntüsü stada ilk girişte kendisini belli ediyor. Stadyumun şu anki kapasitesi 50.509 kişi. Modernleştirilmiş hali ve akustiği Aziz Yıldırım döneminde Fenerbahçe’ye kazandırılmıştır. Türkiye’nin 4 büyük stadından biri olması sebebiyle, Saraçoğlu’nun ülke değerine de önemli katkı sağladığı açıktır.

Şükrü Saraçoğlu Stadyumu

Papazın Çayırı, Abdülhamit döneminde bir futbol sahası olarak inşa edildi. Sultan, başlangıçta bu işe pek olumlu yanaşmasa da İngiliz menşei bulunan Union Club’a kiralanması suretiyle onay verdi. Yapımı için 3.000 altın harcandı ve kira bedeli olarak yıllık 30 altın değer biçildi. Çayır artık bir futbol sahasına dönüştürülmüş, futbolseverlerin ilgisine açılmıştı. Ancak o dönemde futbola ilgi yoktu ve kiranın ödemeleri güçlükle karşılanıyordu. Ardından ilk büyük Dünya Savaşı başladığında, İngilizler düşman ilan edildi. Bu olaylar neticesinde sahipsiz kalan stadın adı İttihat Spor Kulübü oldu ve yönetimine Kara Kemal geçti. Taksim Stadı’nın inşasına denk gelen 1929 yılında stadı Fenerbahçe kiraladı ve ismini Fenerbahçe Stadı yaptı. Aynı stat, 1909 yılında da Fenerbahçe’ye 1 yıllık kiralanmıştı ancak bu son devir teslimi stadın günümüzdeki sahibini de belirledi.

Fenerbahçe’nin tesisinde (lokalde) çıkan yangın, kulübün bir stat bulma gereksinimini ortaya çıkarmıştı. Şükrü Saraçoğlu önderliğinde mevcut kiralık stat taksitle satın alındı ve Türk futboluna kazandırıldı. Aziz Yıldırım döneminde ise uzun yıllar Fenerbahçe Stadı olarak bilinen stat, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu olarak değiştirildi. 2015 yılında yine Aziz Yıldırım döneminde imzalanan ve 10 yıl geçerli olan anlaşmaya göre Ülker Stadyumu ibaresi tabelaya eklendi. 90 milyon dolarlık bu anlaşma, kulübü mali açıdan rahatlatırken Şükrü Saraçoğlu, Spor Kompleksi eklentisiyle varlığını korudu. 16 yıl süren değerli hizmetin vefa borcu Şükrü Saraçoğlu Stadyumu ismiyle ödenmiştir. Kadıköy tabiri de birçok müsabaka öncesi kullanılan, stadın bilinen adlandırmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir