Derbi Nedir? Hangi Takımların Derbi Maçları Oynanır?

Derbi Nedir?

Derbi tabiri iki spor dalında kullanılır; at yarışında büyük koşular ve aynı şehrin iki futbol takımının maçları derbi olarak nitelenir. Günümüzde derbi nedir sorusunun yanıtını vermek bir hayli zorlaştı. Çünkü Real Madrid ve Barcelona gibi iki büyük takım, aynı şehri temsil etmediği için derbi olarak adlandırılamıyor. Bu durumda tanımın ötesine geçmemiz gerekiyor.

Futbol maçları evrensel bir kimliğe kavuştuğu için artık şehirden ziyade küresel bir ölçekte değerlendirme yapılmalıdır. Türkiye’de derbi nedir derseniz, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın karşılaşmaları aklınıza gelir. Benzer şekilde Beşiktaş-Başakşehir, Kasımpaşa- Galatasaray şeklinde detaylandırabilen İstanbul takımlarının maçları tam anlamıyla derbi sayılır. Tanımdan yola çıktığımızda, bu sayılan maçlar birer derbidir. Karşımıza çıkan soru ise şudur; Real Madrid – Barcelona gibi kıyasıya rekabetin olduğu maçlar derbi statüsünde değil mi?

Derbi Nedir Hangi Takımların Derbi Maçları Oynanır
Derbi Nedir Hangi Takımların Derbi Maçları Oynanır

Tanım net ve kesin. Karşılığı yetersiz olsa bile bu tanımın futbol kültürüne olumsuz etki yaptığına inanmıyoruz. Çünkü bir alt ligde mücadele eden Ankara takımının, Süper Lig’de mücadele edenle oynadığı müsabaka, derbi olması sebebiyle ayrı bir öneme sahiptir. Şehir halkı kenetlenir ve maça özel bir ilgi gösterir. Belki derbi kavramı hiç olmasaydı, birbirlerine güç anlamında denk düşmeyen bu iki takımın maçı yeterince dikkat çekmeyecekti. Futbol atmosferine olumlu etki sağladığı için (kapsamı dar olsa da) bu tanımlamanın güzel bir yanı var.

Hangi Takımların Derbi Maçları Oynanır?

Aynı şehrin iki takımı, birçok yönden birbirinden farklı olmasına rağmen derbi maçı oynayabilir. Bazen de bu farklılıklar iyice derinleşir. Örnek vermek gerekirse, Lazio ve Roma arasında, siyasi bir zıtlık bulunur. Bu iki köklü takım arasında hem saha içinde hem de saha dışında müthiş bir mücadeleye tanıklık ederiz. Her iki kulüp de İtalya’nın Roma şehrine aittir ancak Lazio, Roma ile karşılaştığında sanki Roma ordusuyla karşılaşmış gibi tepki gösterir. Ayrılıkçı ve faşizm yanlısı Lazio taraftarı ile halkın desteğini alan Roma arasında oynanan derbi maçı, futbolun ötesinde bir mücadeledir.

Derbi evrimine gösterilecek bir diğer örnek de Glasgow Rangers – Celtic mücadelesidir. Bu derbide (İskoçya) Glasgow şehrinin iki futbol takımı kozlarını paylaşır. Ancak derbinin en göze çarpan noktası sahadaki futbol değil, takımların arasındaki mezhep farklılığıdır. Katolik Celtic bir azınlık takımıdır ve bu yönüyle güçlü Protestan Rangers’a diş bilemektedir. Bu derbinin dinsel farklılık yönü bir hayli ağırlık kazanmış vaziyette. Her ne kadar saha dışı olaylar can sıkıyorsa da futbol anlamında tarifsiz seyir keyfi veren bir İskoç derbisidir.

Kısaca derbi nedir sorusuna yanıt verdiğimize inanıyoruz. Derbi maçın tadı tuzu farklıdır; karşılaşmalarda her an her şey olabilir. Skor değişiklikleri yaşanacağı için kupon yaparken hangi takımların derbi maçları oynanır bilmeniz gerekir. Başakşehir-Kasımpaşa gibi belli kesime hitap eden derbilere nazaran İnter-Milan gibi küresel ölçekli derbileri tercih etmekte yarar var. Çünkü iddaa oranları ve bahis seçenekleri maça gösterilen ilgiye göre şekillenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir